Różyczka. Próba analizy filmu Orsona Wellesa "Obywatel Kane" z filmem na DVD

10,00 zł
Nasza poprzednia cena 56,00 zł
Zniżka 46,00 zł
Brutto Dostawa nie wliczona Wysyłka: 1 do 3 dni

Seria: Analizy Arcydzieł Filmu Fabularnego. Sylwetki Artystyczne Mistrzów Kina

Ilość

  • Condition: Wyprzedaż!
  • Dostępność:  dostępny
  • Bezpieczne płatności Bezpieczne płatności
  • Szybka wysyłka Szybka wysyłka
  • Polityka zwrotów Polityka zwrotów

Drugie wydanie książki prof. Grzegorza Królikiewicza o jednym z najsłynniejszych filmów świata – „Obywatel Kane” Orsona Wellesa. Reżyser wyjątkowego w historii polskiej kinematografii filmu „Na wylot” analizuje „Obywatela Kane” – oba filmy wyróżnia nowatorstwo języka filmowego i siła ekspresji oddająca oryginalne, indywidualne spojrzenie obu twórców na strukturę filmowej opowieści. Jak pisze autor we Wstępie: Wbrew nadziei, jaką daje wstęp, ta książka nie jest dla tych, którzy filmu nie widzieli i nie chcą zobaczyć.

Grzegorz Królikiewicz to twórca i – co zdarza się rzadko - jednocześnie teoretyk filmu i sztuk wizualnych, który w swojej filmowej i teatralnej praktyce konsekwentnie realizuje sformułowane przez siebie teoretyczne założenia, które możemy odnaleźć m.in. w jego analizach arcydzieł kina światowego. Wyjątkowe odczytanie filmu Orsona Wellesa to także doświadczenie wspólnej pracy nad filmem studentów i profesora, który w latach 1976-1991 prowadził na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi oraz na Uniwersytecie Łódzkim zajęcia "Analiza dzieła filmowego". To setki godzin wspólnie spędzonych nad stołem montażowym i w sali kinowej łódzkiej Szkoły Filmowej. To wielokrotna, dogłębna, rodząca się w dyskusji i w „teoretycznych starciach”, analiza prawie każdej sceny wyjątkowej w swojej strukturze filmowej opowieści o władzy, o jej upadku, o opowieści o rodzeniu się tejże „opowieści” i o odwiecznym pytaniu o sens poszukiwania prawdy.

Jak pisze Krzysztof Świrek o całokształcie twórczości reżysera: "Maksymalny program Królikiewicza, wykorzystany przez współczesnych czy nie, podjęty czy zapomniany, pozostaje zapisanym śladem tego, jak poważnie można traktować kino". (Program Królikiewicza, dwutygodnik.com)
 

Do książki dołączony jest film „Obywatel Kane” odnowiony cyfrowo na DVD w kolekcjonerskiej edycji z okazji 70 rocznicy powstania.
Dodatki specjalne na DVD to m.in.:
• Komentarze krytyka Rogera Eberta i reżysera Petera Bogdanovicha
• Wywiady z Ruth Warrick i Robertem Wisem oraz dokument opowiadający historię realizacji filmu  

Opis

Autor
Grzegorz Królikiewicz
Język
polski
Wydawca
PWSFTviT
Rok wydania
2012
Wydanie
II
ISBN
9788387870461
Liczba stron
270
Oprawa
miękka

Podobne produkty

(2 innych produktów w tej samej kategorii)