Spacer po lesie / Walk in Synchronicity Bartłomiej Talaga

80,00 zł
Brutto Dostawa nie wliczona Wysyłka: 1 do 3 dni

Spacer po lesie to prowokowanie i odkrywanie zbiegów okoliczności, które, pozornie nieistotne, stają się olśnieniami. Przy odrobinie szczęścia fotografia może przywoływać je jako echa doświadczonych momentów. Spacerowanie po okolicy i ciągłe powracanie w te same energetyczne i prywatne miejsca jest znakiem, że Wszechświat prowadzi z nami grę. Pozostaje pytanie kim jest twórca – projektantem wspomnień, który układa na gridzie własnych przekonań sytuacje ważne, intensywne i autentyczne? Czy może flâneur’em? Z tymi dylematami spacerowałem po Polesiu (2019-2021) – dzielnicy, w której mieszkam. Tutaj przyroda, tkanka miejska, człowiek – wszystko inaczej się przenika. Łagodniej. Wspomnienia nakładają się i rezonują… Może jestem tutaj dzieckiem, które szuka idealnego patyka?

B.T.

 

Ilość

    Dostępność: 
  • Bezpieczne płatności Bezpieczne płatności
  • Szybka wysyłka Szybka wysyłka
  • Polityka zwrotów Polityka zwrotów

Debiutancki album Bartka Talagi nosi dość zwodniczy tytuł – Spacer po lesie. Zwodniczy, bo książka skupia się na Polesiu, zdominowanej przez kamienice dzielnicy Łodzi, którą fotograf darzy olbrzymim sentymentem. Gdzieś pomiędzy wysokimi budowlami jest tu również miejsce na tytułową przyrodę. Bartek uchwycił "las" w niezwykle oryginalny sposób. Pokazuje go jako narośl wdzierającą się w miejską tkankę, znajduje sobie słabo oświetlone szczeliny, w których powoli namnaża organiczną materię.

Po Spacerze po lesie nie powinniśmy spodziewać się obiektywizmu. Autora interesuje bowiem wszystko to, co zwyczajowo zostaje pomijane – zakamarki i przesmyki, skróty prowadzące donikąd, detale współgrające niespodziewanie z innymi detalami. I chociaż na zdjęciach znajdziemy ludzi uchwyconych w trakcie codziennych czynności, palących papierosy na balkonie, pędzących do pracy, odpoczywających na ławkach, to kontekst, w którym ich oglądamy nadaje całości odrealniony, magiczny charakter.

Spośród nadmiaru szczegółów, Bartek wyłapuje te z nich, które są nośnikami uniwersalnych sensów. Z wprawą przechodzi od codziennego, wszędobylskiego banału, z konieczności stanowiącego punkt wyjścia, do niezwykłych koincydencji, które swoim znaczeniem wykraczają daleko poza Polesie i prowokują filozoficzną refleksję.

Album powstał przy współpracy Talagi z Pawłem Gizą (odpowiedzialnym za design) i autorem książek dla dzieci, Mateuszem Wysockim. Zdjęcia poprzetykane są kilkoma krótkimi opowiadaniami, które uprzejmie pasożytują na warstwie wizualnej i przemontowują wybrane wątki we właściwy dla siebie sposób. Tekst dopowiada historie ludzi mieszkających na Polesiu, przedostaje się tam, gdzie nie sięga obiektyw – do wypełnionej zapachem gotowanych ziemniaków kuchni, na zagracone podwórka i całonocne domówki. 

Okładka każdego egzemplarza Spaceru po lesie została ręcznie wykonana – zawiera autorski gest, jakim jest organiczny, niepowtarzalny odcisk. Nad produkcją książki czuwało 19Rivers: wydawnictwo i kolektyw twórczy promujący kreatywne działania. To projekt, w którym Franek Ammer, Piotr Zbierski, Bartosz Staszewski i Bartłomiej Talaga łączą siły, aby stworzyć przestrzeń dla fotografii, działań warsztatowych, koncertowych i wszelakich ważnych opowieści.

Bartłomiej Talaga:

Absolwent i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Projektant książek fotograficznych, edukator. W nauczaniu dzieli się własnym doświadczeniem – stawia na celowość i zasadność czynionych gestów, które prowadzić mogą do osobistej i autentycznej wypowiedzi. Współtwórca magazynu TON (ton-mag.pl).

Artysta multimedialny. W swojej twórczości posługuje się fotografią, dźwiękiem, video i instalacją. Jego wystawy mają charakter site specific.

Jego praca artystyczna jest ściśle związana z warsztatem technologicznym, eksperymentem i poszukiwaniem adekwatnych środków wyrazu do komunikowania treści. Interesuje go przenikanie się dziedzin sztuki, gdzie dźwięk, obraz i przestrzeń mogą prowokować impulsy, dzięki którym intuicja dopełnia logiczne myślenie – a obecność wobec dzieła buduje doświadczenie sztuki.

bartlomiejtalaga.com

@bart_te
@nineteenrivers

2021-09-05

Opis

Autor
Autor zdjęć: Bartłomiej Talaga , Autor tekstów: Mateusz Wysocki
Język
polski i angielski
Wydawca
PWSFTviT
Rok wydania
2021
ISBN
978 83 65501 88 2
Projekt graficzny
Paweł Giza, Bartłomiej Talaga

Podobne produkty

(16 innych produktów w tej samej kategorii)

Sławomir Iwański Plakaty

24,90 zł
Minialbum, prezentujący plakaty Sławomira Iwańskiego, ukazał się w serii o znanych polskich plakacistach Wydawnictwa Bosz.
Sławomir Iwański to artysta związany z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Łódzką Szkołą Filmową. Jego minimalistyczne prace wyróżniają się niebanalnymi układami typograficznymi i dużym nasyceniem barw. Iwański, zainspirowany dokonaniami Władysława Strzemińskiego, postulującego tzw. myślenie wzrokiem, tak komponuje litery i słowa na swoich plakatach, aby przybierały konkretne kształty. Artysta wystawiał swoje prace w Polsce i za granicą, był wielokrotnie nagradzany, m.in. na katowickim i rzeszowskim Biennale Plakatu Polskiego (1997, 2005). Wstęp i wybór prac do książki przygotował Zdzisław Schubert.

Co Pan widzi? Różewicz...

50,00 zł

Wydawcy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi

 

Publikacja współfinansowana z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Dekorator wnętrz –...

37,00 zł

Publikacja jest pracą doktorską niezwykle cenionej i znanej w świecie sztuki filmowej profesor Ewy Braun, która przybliża czytelnikom ważną rolę dekoratora wnętrz zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej, dzieląc się swoim wieloletnim doświadczeniem. Ponadto Autorka wprowadza czytelnika nieco „za kulisy”, snując wspomnienia z planów filmowych, opowiadając ciekawostki i dzieląc się inspiracjami.

Kręcone siekierą. 9 seansów...

35,00 zł

„Kręcone siekierą. 9 seansów Smarzowskiego” to nie jest typowa biografia, ani wywiad-rzeka, ani hołd składany twórcy. To opowieści aktorów i członków ekip filmowych Smarzowskiego – historie z planów, z życia, anegdoty, relacje z przypadkowych spotkań, które przerodziły się w wieloletnie przyjaźnie, spostrzeżenia, które zbliżają nas do świata reżysera i rozwikłania zagadki, kim jest Wojtek Smarzowski i dlaczego kreuje w swoich filmach tak odpychającą i przerażającą rzeczywistość, a bohaterów doprowadza do granic człowieczeństwa, jakby hołdował zasadzie, że „nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej”. W książce nie brakuje też głosu samego reżysera, ale stoi on w tle za swoimi współpracownikami, ludźmi, którzy znają go najlepiej. Nie jest to więc książka mająca jednego bohatera.