Ludzie i rzeczy. Zapis socjologiczny Zofii Rydet

49,00 zł
Brutto Dostawa nie wliczona Wysyłka: 1 do 3 dni

Redakcja: Krzysztof Pijarski

Ilość

    Dostępność: 
  • Bezpieczne płatności Bezpieczne płatności
  • Szybka wysyłka Szybka wysyłka
  • Polityka zwrotów Polityka zwrotów

Zbiór tekstów polskich i zagranicznych badaczy, którzy na wiele sposobów analizują niezwykłe dzieło Zofii Rydet, wprowadzając polską fotografkę do międzynarodowego kanonu dwudziestowiecznej fotografii i sztuki. Zapis socjologiczny, zbiór zdjęć ludzi i zamieszkiwanych przez nich wnętrz, jest tu pokazany w kontekście fotografii niemieckiej i amerykańskiej, na szerszym tle polskiej fotografii socjologicznej lat 70. i 80. Jest interpretowany w swej materialności i zarazem poddawany refleksji teoretycznej. Pokazuje niezwykłą siłę fotografii jako sposobu patrzenia na świat oraz jako nieoczywistej metody jego archiwizowania.

Tekstom towarzyszą obszerne wybory zdjęć Zofii Rydet ułożone przez Sebastiana Cichockiego, Sharon Lockhart i Krzysztofa Pijarskiego i za każdym razem będące innym, subiektywnym czytaniem Zapisu. Osobną wkładkę stanowi niepublikowana dotąd makieta niewydanej nigdy książki Zofii Rydet pt. Wieś (1957–1961).

Zofia Rydet (1911–1997) fotografka, autorka cykli Mały człowiek i Czas przemijania oraz serii fotomontaży Świat uczuć i wyobraźni. Od 1978 roku tworzyła Zapis socjologiczny, monumentalny, liczący kilkadziesiąt tysięcy negatywów projekt realizowany samodzielnie w całej Polsce (a także w Douchy we Francji i w Nowym Jorku). Nad tą serią Rydet pracowała do końca życia, nigdy nie nadając jej skończonej formy wystawy czy publikacji. W 1980 zaprezentowała konceptualny cykl Nieskończoność dalekich dróg, a na przełomie lat 80. i 90. Suitę śląską, na którą składają się kolaże i fotomontaże zawierające autocytaty z wcześniejszych fotografii. Jej prace znajdują się w najważniejszych zbiorach polskich, a także w Museum of Modern Art w Nowym Jorku czy Centre Georges Pompidou w Paryżu.

Krzysztof Pijarski jest artystą posługującym się medium fotografii, adiunktem w łódzkiej Szkole Filmowej, historykiem sztuki, tłumaczem. Autor książek Archeologia modernizmu. Michael Fried, fotografia i nowoczesne doświadczenie sztuki oraz (Po)Nowoczesne losy obrazów. Allan Sekula / Thomas Struth, tłumacz tekstów Allana Sekuli. Redaktor tomu Archiwum jako projekt, członek redakcji pisma “Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”. Jako artysta zajmuje się przede wszystkim losami obrazów i obiektów w (po)nowoczesnym świecie, tworząc wizualne archeologie muzeów, archiwów, krajobrazów, przestrzeni miejskich i innych „maszynerii reprezentacji”.

Większość tekstów zebranych w tym tomie jest pokłosiem seminarium badawczego „Między «starą rzeczowością» a «naiwnym konceptualizmem»” (8–9.01.2016), zorganizowanego w ramach wystawy „Zofia Rydet. Zapis, 1978–1990” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (25.09.2015–10.01.2016). 

Publikacja wydana dzięki współpracy z Fundacją im. Zofii Rydet.

 

Opis

Redakcja
Krzysztof Pijarski
Język
polski
Wydawca
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, PWSFTviT
Rok wydania
2022
Wydanie
I
ISBN
978 83 65501 64 6, 978 83 64177 88 0

Podobne produkty

(16 innych produktów w tej samej kategorii)

Spacer po lesie / Walk in...

80,00 zł

Spacer po lesie to prowokowanie i odkrywanie zbiegów okoliczności, które, pozornie nieistotne, stają się olśnieniami. Przy odrobinie szczęścia fotografia może przywoływać je jako echa doświadczonych momentów. Spacerowanie po okolicy i ciągłe powracanie w te same energetyczne i prywatne miejsca jest znakiem, że Wszechświat prowadzi z nami grę. Pozostaje pytanie kim jest twórca – projektantem wspomnień, który układa na gridzie własnych przekonań sytuacje ważne, intensywne i autentyczne? Czy może flâneur’em? Z tymi dylematami spacerowałem po Polesiu (2019-2021) – dzielnicy, w której mieszkam. Tutaj przyroda, tkanka miejska, człowiek – wszystko inaczej się przenika. Łagodniej. Wspomnienia nakładają się i rezonują… Może jestem tutaj dzieckiem, które szuka idealnego patyka?

B.T.

 

KALEJDOSKOP KULTURY

0,00 zł

Czasopismo kulturalno-naukowe powstałe z inicjatywy i w partnerstwie Uniwersytetu Łódzkiego, Szkoły Filmowej w Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Muzeum Sztuki w Łodzi, afiliowanego przy miesięczniku "Kalejdoskop", którego wydawcą jest Łódzki Dom Kultury.

Open access

https://kalejdoskopkultury.pl/

Dekorator wnętrz –...

37,00 zł

Publikacja jest pracą doktorską niezwykle cenionej i znanej w świecie sztuki filmowej profesor Ewy Braun, która przybliża czytelnikom ważną rolę dekoratora wnętrz zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej, dzieląc się swoim wieloletnim doświadczeniem. Ponadto Autorka wprowadza czytelnika nieco „za kulisy”, snując wspomnienia z planów filmowych, opowiadając ciekawostki i dzieląc się inspiracjami.

Reading Film, Magnus von...

31,00 zł

M. von Horn, K. Kjeldsen,  new arrival. This is another publication in a series of film analyses written by practitioners. Magnus von Horn and Kirk Kjeldsen award winning film makers reveal the secrets of their film-making art.

M. von Horn, K. Kjeldsen, Reading Film nowość. Kolejna pozycja z serii analiz filmowych napisanych przez praktyków. Magnus von Horn i K. Kjeldsen, to wykładowcy Szkoły  i nagradzani filmowcy. Reading... zdradzają tajniki swojego filmowego warsztatu.